سه در هفت!(مغز خودسر)

این چه مرضی یه که من گرفتم؟ حوصله خواندنم به طرز عَجَب انگیزی نم کشیده. مثلن مطلبی را دارم می خوانم.. می خوانم..می خوانم..اما یکهو وسط خواندن دیگر نمی خوانم! با خودم می گویم "بسه دیگه ، زیادی حرف زدی" بعد تق می زنم روی دکمه ی ضربدر و می بندمش! نه اینکه مطلب خوبی نبوده باشدها، نه .بلکه بسیار هم خواندنی.اصلن بحث موضوع نیست. یکهو سیم پیچی مغزم اتصالی می کند و برق چشم و دلم قطع می شود.
آن قَدَر عُنَق شده است این مغزم. دیگر هیچ چیز را زورکی نمی توانم بارش کنم. همینکه می خواهم حرفی ناباب طبعش ایراد کنم یک پلاکارتی -مثل از این پلاکارت هایی که مردم تو تظاهرات دستشان می گیرند- بلند می کند که نوشته است " زورکی که نیست ، نمی خواهم."
حتی پیش آمده در امتحانات پایان دوره هم با من راه نمی آید. می روم سر کلاس به بچه ها می گویم : حوصله خواندن ندارم ، یه کم برام توضیح بدین. نتیجه هم خیلی برایم مهم نیست.هرچه شد، شد. نشد هم ،نشد. نتیجه زورکی و امدادی هم هیجانی ندارد. البته دوستان می گویند تو نمی خوانی اما نمره بهتری هم می گیری. چقدر درباره ام مصداق می کند مهم نیست. مهم این است که دیگر نمی توانم با این مغز و انگیزه ارتباط خوبی برقرار کنم. البته می دانم که این مسئله از کجا آب می خورد. از همان دوره کنکور لعنتی. بگذریم حکمتش را خودمانم آخرش نفهمیدیم. راستی گفتم کنکور. درست است که کنکور ارشد هفته آینده برگزار خواهد شد؟ من که کاملن آماده ام فقط تاریخ دقیق را پیش تر به من اعلام کنید که حوصله پیگیری ندارم. از همین حالا گفته باشم که رتبه -نودونه- از قبل رزرو شده. بعدها نگویید که نگفتید. این رقم هم از روی تواضع انتخاب کردم.ههههی...اگر این تواضع من نبود تا به حال مدرک دکتری هم اخذ کرده بودیم. اینقدر از این دل رئوفم سوء استفاده نکنید جانم. از کار و زندگی افتادیم والا._ این جمله آخر کاملن جدی بود._


کتاب بادبادک باز را می خواندم. یک قسمتی رحیم خان برای امیر نوشته بود:"کسی که از استعداد خدادادی اش استفاده نکند، گوسفندی بیش نیست." بسیار متاثر شدم.
اما من از رحیم خان سوالی دارم. آن هایی که استعدادشان کور شده است به چه شبیه اند؟
و دیگر آنکه در این دوره زمانه ارزش یک مهندس بیشتر است یا کرفس؟
یک جمله دیگر هم تا اینجای کتاب چشمم را گرفت. اینکه " مشکل آنهایی که به هرچه می گویند عقیده دارند همین است. فکر می کنند همه همین جوری اند."
کتاب خوبی است. پیشنهاد مرا برای خواندنش بپذیرید بد نیست.

پ.ن : چَنّ ِه خارِه که دَر ِه وارِش وارنِه

دوبله پ ن: چقدر خوبه که داره بارون می باره

/ 1 نظر / 13 بازدید
مریمی

مغزت نم نکشیده فقط خسته ای یه مدت استراحت کنی خوب میشی منم بی حوصلم منم قبلا خعلی کتاب میخوندم اما الان اصلا حسش نیس که نیس چیکار کنم خو هنگیدم